Бебешката жълтеница, известна още и като физиологична, е състояние при което кожата и понякога склерата (бялата част на очите) на бебето пожълтяват.
Цветът на кожата на бебето и склерата зависят от нивото на билирубин в кръвта. Когато черният дроб не е доразвит напълно и не функционира правилно се развива хипербилирубинемия (свръзпроизводство на билирубин).
По време на бременност билирубинът от кръвта на бебето се премахва чрез черния дроб на майката.
Според медицинския речник MediLexicon, физиологичната жълтеница е „форма на жълтеница при новородените и бебетата през първите 1-2 седмици.
Причинява се от няколко фактора, включително сравнително висок брой на червените кръвни телца в сравнение при възрастните, по-кратък живот на червените кръвни клетки, временно нарушена конюгация на билирубин в черния дроб и липса на микробна чревна флора,които подпомагат чревния метаболизъм и изхвърлянето на билирубин.
Свързва се с индиректна (неконюгирана) билирубинемия, чиито пик е през 2-3 ден от раждането при доносени бебета. При преждевременно родени бебета се развива по-късно.“
Жълтеницата е общо състояние при бебетата и засяга повече от 50% от новородените, особено преждевременно родените. По-често разпространено е при момчетата, отколкото при момичетата и обикновенно се появява през първата седмица от живота на бебето.
Бебешката жълтеница не е признак за тревога и преминава от самосебе си. В редки случаи се налага не-инвазивно лечение.
Какво причинява бебешката жълтеница?
Бебешката жълтеница най-често е причинена от свръхпроизводството на билирубин – отпадъчно вещество, което остава след освобождаването на хемоглобин от разпадането на червени кръвни телца които пренасят кислород през тялото.
Хемоглобинът на червените кръвни клетки в матката е различен от хемоглобина след раждане. Съответно, скоростта, с която тялото на новороденото разгражда червените кръвни клетки преди раждането и произвежда нови е много бърза.
Това води до по-високи нива на билирубин, който трябва да се филтрира чрез кръвния поток и чрез черния дроб и тялото на бебето да го изхвърли чрез урината.
Един недоразвит черен дроб, обаче не може да филтрира билирубина със скоростта, с която се произвежда, и това води до хипербилирубинемия.
В някои случаи могат да се появят едно или няколко отклонения на бебешка жълтеница. Някои от тях включват:
- Заболяване на черния дроб
- Сепсис – инфекция на кръвта
- Аномалии в червените кръвни клетки на бебето
- Запушване на жлъчните пътища или червата
- Резус несъвместимост – ако майката и бебето са различна кръвна група антителата на майката могат да атакуват червените кръвни клетки на бебето
- Ензимна недостатъчност
- Бактериални или вирусни инфекции
- Хипотироидизъм – хипо функция на щитовидната жлеза
- Хепатит – възпаление на черния дроб
Какви са рисковете за бебето при жълтеница?
За рисков фактор се счита нещо, което повишава вероятността от развиване на някакво заболяване.
Например, пушенето повишава риска от развиването на някакъв вид канцерогенно заболяване – затова се счита, че е предразполагащ фактор.
Общите рискови фактори за бебешката жълтеница са:
- Преждевременно раждане – преждевременно родените бебета имат недоразвити дробове и по-малко движение на червата, което може да забави филтрирането и изхвърлянето на билирубин.
- Кърмене – бебетата, които не получават достатъчно хранителни вещества или калории от кърмата могат да се дехидрират и е по-вероятно да развият жълтеница
- Резусна несъвместимост – когато майката и бебето са с различни кръвни групи антителата на майката проникват през плацентата и атакуват червените кръвни клетки на бебето
- Наранявания по време на раждане – ускорява разпадането на червени кръвни клетки и увеличава нивата на билирубин
Какви са симптомите на бебешка жълтеница?
Най-натрапчивия признак, че бебето ви има жълтеница е пожълтяването на кожата и склерата. Обикновено започва от главата и се разпространява по гърдите, коремчето, ръцете и краката. Други симптоми на жълтеница включват:
- Сънливост
- Сърбежи
- Изсветляване на изпражненията
- Липса на апетит
- Потъмняване на урината – при новородените урината няма цвят
Признаци на обострена бебешка жълтеница:
- Пожълтяване на коремната област и крайниците
- Сънливост
- Пожълтяване на склерата
- Проблеми с наддаването
- Загуба на апетит
- Жълтеница, която продължава над три седмици
Как се диагностицира бебешката жълтеница?
Лекарите препоръчват бебетата да се преглеждат за жълтеница преди да бъдат изписани от болницата и отново между третия и петия ден след раждането, когато нивата на билирубин са най-високи.
Има тест, които може да направите и сами, за да разберете дали бебето ви има жълтеница, макар и резултатът от него да е ориенторовъчен.
Прави се като притиснете с пръст кожата на бебето. При нормални обстоятелства областта, в която е имало натиск изсветлява съвесем леко, докато пожълтяването е признак за жълтеница. Най-добре е да се прави на дневна светлина.
Лекарите обикновено диагностицират жълтеницата само по външните признаци, но степента на заболяването може да се установи само чрез измерване на нивата на билирубин в кръвта. Тези нива са проверяват чрез тест за концентрацията на билирубина в кръвния серум или с уред за измерване на билирубина (кожен билирубинометър)
В случай, че бебешката жълтеница продължи повече от две седмици се правят допълнителни изследвания на кръв и урина.
Как се лекува бебешката жълтеница?
Лечение на нормално протичащата бебешка жълтеница не е необходимо.
Тя отшумява сама за около две седмици.
Ако жълтеницата е обострена, обаче, може да се наложи приемане в болница и лечение, което да понижи нивата на билирубин в кръвта.
Сред по-разпространениете видове лечение на обострена жълтеница спадат:
Фототерапия (светлинна терапия) – лечение с ултравиолетови лъчи. Бебето се излага на специална светлина, която влияе на структурата на молекулите билирубин, за да могат те да се изхвърлят от тялото; понякога е възможна употребата на светлоизлъчващ матрак под бебето. Обикновено бебето е без дрехи и има само защита за очите.
Обменно кръвопреливане – част от кръвта на бебето се изтегля, за да се филтрира билирубина, след което отново се връща в кръвния поток.
Процедурата се прави само ако фототерапията не е успешна и бебето трябва да бъде в интензивно отделение за новородени.
Интравенозен имуноглобулин –ако има разлика в кръвната група, на бебето от тази на майката,може да се прелее имуноглобулин, който занижава нивата на останалите антитела от майката, които атакуват червените кръвни клетки на бебето.
Ако жълтеницата е с друг произход може да се наложи хирургическа намеса или медикаментозно лечение.
Какви усложнения могат да се появят от бебешката жълтеница?
Остра билирубин енцефалопатия – състояние, причинено от наптрупването на билирубин в мозъка.
Признаците на остра билирубин енцефалопатия включват треска, отпадналост, силен плач, липса на апетит, извиване на тялото или врата. Незабавното лечение може да предотврати по-нататъшно увреждане.
Керниктер (ядрена жълтеница) – тежка форма на жълтеница с прекалено високи нива на билирубина в кръвта, което води до мозъчни увреждания.
Как може да се предотврари бебешката жълтеница?
Най-добрият начин за предпазване от бебешка жълтеница е доброто хранене на бебето.
През първата седмица бебетата трябва да се кърмят между 8 и 12 пъти дневно, а тези на изкуствено хранене – на всеки три часа
Допълнителна информация
Happy Mums предлага практическа и емоционална подкрепа във всички области на бременността, раждането и началото на родителството: 0988 918 176
Може да се включите в нашите пренатални курсове, тъй като те ще ви дадат възможност да изследвате различни подходи към важни въпроси за родителите с квалифицирани специалисти и други нови родители във вашия район.