Трета сливица – проблеми и поведение
Третата (фарингеална тонзила) сливица е част от лимфния апарат на гърлото.Разполага се в горно-задната стена на гълтача, поради което не може да сеогледа директно.
Всяко живородено дете има такава сливица. В следствие на чести хреми и инфекции на дихателната система, тя може трайно да увеличи размерите си и да създава проблеми.
Най-честите проблеми, който създава са: чести хреми и други респираторни инфекции, затрудено дишане през носа,спане с отворена уста и хъркане, чести инфекции на ушите, намаление на слуха.
Причината за тези оплаквания се дължи не само на размерите на третата сливица, но и на факта, че в нея се задържат микроби. Тези микроби формират огнище на инфекция в гърлото. Това огнище спомага за бързото изчерпване на защитните сили на огранизма (особенно при децата, които не са и развити) и повишена податливост към инфекции. Всичко това води до чести хреми и инфекции на дихателната система.
Тези възпаления протичат по тежко и почти винаги налагат използването на антибиотици. Такива деца боледуват многократно (два, три и повече пъти месечно).Проблемите с хроничното възпаление на третата сливица често се изявяват с възпаления на ушите. Това се обуславя от близостта на тази структура със слуховите тръби. При по големи деца това може да се манифестира и с намаление на слуха, което трудно може да се установи от родителите.
Обикновенно тези деца гледат силно телевизия, искат често да им се повтаря и се третират, като разсеяни. Този проблем става особенно отчетлив в ранната училищната възраст, когато децата започват да изостават. Друга изява на хроничната инфекция на третата сливица е затруднението при дишане през носа. То е особено отчетливо през ноща, когато детето спи с отворена уста, диша шумно и хърка. Това състояние, обекновено не се променя или незначително се променя след отзвучаване на инфекцията. Често се смята, че тези деца имат бронхиална астма или друг вид алергия и се лекуват продължително време за тези заболявания, без да бъдат консултирани с УНГ лекар. Продължителното затрудение в носното дишане, способства за чести фарингити, ангини, ларингити, бронхити, пневмонии.
Детският организъм е добре устроена и съвършена система, която изразява по различен начин болесните процеси в него. Едно заболяване, може да има различна клинична изява при различни деца. Поради тази причина винаги е удачно при проблеми да се търси консултация от УНГ специалист, а не да се гледа на проблема като стандарт за болестта.
За поставянето на точна диагноза, не винаги е достатъчно само стандартен УНГ преглед. През последното десетилетие се съдадоха редица инструментални методики, който подпомагат диагностиката.
Такива са носната ендоскопия (директен оглед с камера на органите), тимпанометрията (метод за оценка на слуха), ринометрията (обективно изследване на функцията на носа). Тези методи са атравматични, безвредни, бързо изпълними и приложими във всички възрастови групи.
Съществуват редица митове относно третата сливица. Един от тях е, че тя изчезва в пубертета. Редица световни учени доказаха, че проблема не само остава с напредване на възрастта, но дори се задълбучава.
Друг мит е, че премахването и трябва да става през пролета и есента, и че дететето трябва да е навършило определна възраст. Това твърдение е също остаряло и неточно. Един проблем се решава, когато го има без значение времето, климатичния сезон и възрастта. Своевременото и правилно лечение прекъсва патологичния кръг и дава възможност за нормален разстеж и развитие на детския организъм.
Автор: Д-р Асен Куцаров д.м.
Уши, нос, гърло
GSM:0888386119