В началото на м. април направихме при нас в центъра среща с една дама - сертифициран инструктор по хипно раждане.
Тя е българка, но живее в Англия, казва се Лили и там води курсове за бъдещи родители, които подготвя за предстоящото раждане.
И аз и колежката ми акушерка Дани Дечева, която е и магистър психолог, бяхме малко притеснени относно това какво точно представлява метода и как това би повлияло на жените.
Оказа се обаче, че изобщо не става въпрос за това някой да те хипнотизира по време на раждането, да заспиш и изведнъж да се събудиш с вече родено бебе. :)
Терминът Хипнораждане всъщност е доста неподходящ за същността на програмата, тъй като в случая става въпрос за предварителна подготовка на бременната жена с помощтта на визуализация, релаксация, правилен подбор на думите, които използваме.Например Лили сподели,че в инструкторите по хипно раждане не използват думата "контракция", а я заместват с "вълна". "Болката" е заменена с "Усещане" и т.н.
Всъщност, методът хипнораждане спомага за вашето спокойно и приятно раждане, но не забравяйте, че това означава също, спокойно и леко раждане за вашето бебе.
Будното и необременено от медикаменти и химични вещества бебе, пристига на този свят посрещнато от една майка, която също е будна, и уверена, започва живота си по най-добрият възможен начин.
Това събитие е в основата на бъдещите отношения на бебето към живота и всички хора с които е в допир.
Значението на това как детето пристига на този свят не бива да се подценява.
Решенията, които взимате сега имат ефект върху развитието на вашето бебе. Избирайте мъдро.
“Има две неща: наука и предубеденост; науката създава познание, а предубедеността — невежество.”
Хипократ
И така, за да се опитаме да изясним същността на хипно раждането преведохме за вас една статия на Софи Флетчър – клиничен хипнотерапевт, дула и автор на книгата „Съзнателно Хипнораждане“ (2014)
Приятно четене!
Тони Калушкова
Хипнораждането, и хипнозата като цяло, са две практики, които нямат много широко разбиране сред съвременното общество. Понякога се счита, че хипнозата е форма на ню-ейдж течение, а хипнораждането с изцяло свързано с контролирането на болката по време на родилния процес. Софи Флетчер, клиничен хипнотерапевт, опровергава тези схващания и обяснява защо хипнозата се използва по време на раждане и посочва определени техники и ползи от практикуването и.
Съществуват много митове и погрешни разбирания относно хипнораждането, повечето от които са необосновани.
Мит#1: Хипнораждането е нов феномен
Данни за използването на хипноза по време на раждане съществуват още в архивите на първия съвременен хипнотерапевт Джеймс Брейд. В друга книга, написана от английски лекар през 1950-те се казва, че използването на хипноза по време на раждане един ден ще се превърне в обикновена практика като меренето на кръвно налягане, а АГ клиниките ще имат специално пригодени стаи за това.
Въпреки тази прогноза, хипнозата по време на раждане впоследствие е използвана малко, и то предимно в Англия. Много жени родени през 60-те споделят, че несъзнателно са им преподавали техники по хипноза като част от стандартното обучение свързано с раждането. Една моя клиентка, с която работихме относно нейна фобия, сподели, че знае за силата на метода, тъй като на леля и е било направено цезарово сечение само с хипноза. Това, естествено, може да звучи доста нереалистично за много хора, но не е първата история за цезарово сечение само с хипноза, за което съм чувала.
Мит#2: Хипнораждането касае само контрола на болката
Хипнораждането дава положителна нагласа и емоционална подготовка на раждащата жена и партньора, независимо какъв ще бъде хода на раждането. Някои психотерапевти, като Бениг Мауер, изследват дълбоките психологични фактори свъразни с раждането, като връзката с женското колективно съзнане. Като цяло, хипнозата може на съзнателно ниво да подготви жената и да пробуди усещането и за нейния собствен потенциал.
Подходи за използването на хипноза по време на раждане
Има много различни подходи, но разбирането на двете различни насоки как може да бъде използвана хипнозата по време на раждане може да е от полза, за да се определи как точно може да се процедира в зависимост убежденията на жената и обстоятелствата.
Първият основен подход е хипнораждането, а втория е прилагането на основни техники от хипнозата за контрол на болката. Може да се комбинират и двете.
Хипнораждане
В основата на хипнораждането стои вярването, че раждането не е медицинско „събитие“ и телата ни са перфектно създадени за появата на нов живот. Единственото нещо, което ни пречи е страха от раждането. Притесненията свързани с раждането, било то осъзнати или неосъзнати, могат да се облекчат чрез хипноза с идеята, че след като веднъж са премахнати, хормоните ни ще работят по нормален начин без влиянието на страх. Това ще позволи и отделянето на бета ендорфини, които действат като естествени болкоуспокояващи.
Изследване от 2012 показва, че както страхът, така и нулевата подготовка с нагласата „каквото дойде“ могат да повишат риска от Цезарово сечение. Хипнораждането има за цел да пребори страха и да вдъхне сили на жените да си изградят правилна нагласаза раждането и да се настроят за него като за нещо естествено, а не като за медицински процес.
Според терапевтите по хипнораждане, от много ранна възраст обществото свиква да вярва, че раждането е болезнено и опасно, а това което ни казват, виждаме и чуваме може да повлияе на нашия собствен опит и изборите ни. Несъзнателната негативна нагласа може автоматично да предизвика стрес когато жената е бременна и ражда, причинявайки напрежение и болки в тялото.
В основата на този вид подготовка са методите за освобождаване на страха, както и начините за изграждане на увереност в способността на жената да роди. Сред тях също спадат и утвържденията за позитивно отношение спрямо раждането, като в някои от курсовете по хипнораждане също се залага и на техниките за справяне с болката, без участието на самата дума, тъй като дори самото и споменаване може да предизвика очакване за болка.
Хипноза за справяне с болката
Хипнозата е превъзходен начин за контролиране на болката, било то временна или хронична. Редица проучвания са доказали ефективността си при намаляване на нуждата от анестезия и съкращаване на възстановителния период след хирургическа намеса при жени с рак на гърдата.
Хипнотерапевтите без допълнителна подготовка за раждането и връзката между хормоните и страха могат да използват обикновен подход за справяне с болката. Това включва техники като дисасоциация, разсейване, визуализация, и анкоринг.
· Разсейване – пренасочване на вниманието. Техниката може да се опрости до вариант, в който жената се концентрира върху почукване с пръсти, дишане или глас по време на контракциите
· Дисасоциация – визуалузация, която разсейва жената по време на контракциите. Прилага се като много силна форма на хипно-анестезия. Съществуват и специални техники за промяна на възприятията към усещанията по време на раждане.
· Анкоринг техника – много силна форма на несъзнателна асоциация. Подготовката с хипноза може да помогне на майката и партньора и да зададат„ориентири“, които създават чувство на сигурност и помагат на жената да се почувства силна. Това може да са звуци, музика, предмети за докосване, гледане или мирисане. Аз обикновено залагам на аромати като лавандула, музика или специфични думи – този подход е известен като Невролигвистично програмиране (НЛП)и е особено ефективен когато раждащата жена е в непозната обстановка.
· Визуализации – също много силен метод. Доктор Джон Бътлър споделя, че е използвал самохипноза по време на операция за херния, мислейки си как коремът му е нечувствителен. Жените могат да правят същото чрез свои визуализации. Някои жени от моята практика си представят, че са на голям айсберг и усещат как студенината се придвижва по тялото им или пък как улавят негативните вибрации и после ги изгарят. Тези визуализации, обаче, са много лични и би следвало човек сам да си ги изгради, вместо да му бъдат дадени.
Хипнозата не се използва само за по-леко раждане
Има схващане, че подготовката за раждане чрез хипноза работи единствено ако раждането е нормално и безпроблемно, което всъщност не е така. Като хипнотерапевт и дула често присъствам на раждания с по-висок риск, който е установен още преди началото на раждането.
Много от клиенките ми се насочват към хипнозата търсейки начин раждането им да протече възможно най-гладко. Някои от тези жени избират индуцирано раждане по медицински причини или пък страдат от заболявания, които могат да се обострят от стрес или фобии. Около 32% от бременните жени страдат от т.нар синдром на „бялата престилка“ – състояние на психоемоционален стрес, провокиран от медицински работници, облечени в бели престилки, при което рязко се повишава кръвното налягане. Повече от веднъж съм била свидетел как дълбоката хипнотична релаксация предотвратява това явление.
Хипнозата може да помогне доста и при предизвикване на раждането, когато хормоналния баланс е нарушен и контракциите са по-болезнени, както и да предотврати използването на епидурална упойка и съпътстващите я интервенции. Също така, тя може да бъде от полза при хирургически манупулации, при подготовката за Цезарово сечение и при след оперативни състояния за да се облекчи гаденето, умората и да се намали болката.
Силата на вярата в хипнотизма
Успехът на хипнозата се крие в убеждението на човека, който я използва и желанието му да практикува. Хората, които се подготвят чрез хипноза знаят, че тя работи защото са чели за нея, получили са добри отзиви от някого или е проработила при тях самите. Най-добрите резултати обикновено се постигат от хора, които отделят време редовно да практикуват и да се подготвят чрез техниките, които са усвоили.
Хипнозата е от много голяма помощ при раждащите жени, тя им дава увереност в собствените им тела и им помага да вярват, че могат да бъдат активни участници в раждането. Учи ги да се концентрират върху всяка една контракция, давайки им техники да променят начина, по който възприемат контракциите и най-важното – помага на двойката като цяло да посрещне раждането без страх, спокойно и уверено.
Източник: http://www.birth-institute.com/alternative-medicine-and-childbirth/hypnobirthing
Превод: Веселина Петрова