Хормоните играят важна роля по време на всяка една фаза от раждането.
Всичко хормонални промени през бременността подготвят тялото ви за раждането на бебето.
Хормоните имат редица ефекти както по време на раждане, така и веднага след него.
Хормони по време на раждане
Все още не е известно какво точно се случва, за да започне едно раждане. Счита се, че най вероятно това е комбинация от зрялостта на самото дете и физическото и емоционално състояние и здраве на майката.
Известно е обаче, че контракциите на матката се предизвикват от растящите нива на хормона окситоцин, който също така има няколко функции и по време на раждането
Също като всички бозайници в природата, жените имат склонност да търсят уединено и тихо място където да родят.
При едно нормално раждане жената има нужда да се концентрира изцяло върху тялото, усещанията и желанията си без да бъде разсейвана.
Всяко едно преместване от вкъщи до болницата, или дори от една стая в друга, може да намали нивото на окситоцин и да забави родилния процес.
Ако раждащата жена е напрегната или се страхува, хормоните на стреса, като катехоламини и адреналин, се повишават, а същевременно с това се намалява отделянето на окситоцин.
Хормони и болката по време на раждане
Хормоните оказват влияние върху начина, по който жената се справя с болката по време на раждане. Хормонът бета-ендорфин е болкоуспокояващо, което се произвежда по естествен път от тялото ни, но прилича на синтетичните препарати перидин и морфин. Както и при окситоцина, нивата на бета-ендорфин по време на бременност, раждане и кърмене са завишени, а самият хормон се отделя при болка и действа като обезболяващо, а също така потиска имунната система. Последният ефект може да подпомогне имунната система на майката да не действа против бебето, което има различна генетика от нейната.
Силно завишениете нива на бета-ендорфин при появата на болка намалят отделянето на окситоцин и така леко намаляват силата на контракциите. По този начин раждането протича по нормален и поносим за жената начин, като и позволява да се възползва от естествения обезболяващ ефект на хормона.
Хормони през втора фаза на раждането
Балансът на хормоните се променя отново когато шийката на матката се разшири максимално. Тази част се нарича „преход“, тъй като раждането преминава към втората фаза от раждането, която може да е съпроводена с покачване на адреналина, за да се осигури необходимата енергия за напъни и самото раждане на бебето. Жената може да усети този ефект по различен начин – под формата на треперене, гадене, физическо или емоционално изтощение. Успокояване и насърчаване са най-добрите начини, по които може да се помогне на жената, тъй като раждането е към своя край.
Рефлексът за изтласкване на плода, или финалните мускулни контракции благодарение на които бебето се ражда, се предизвиква от окситоцина. Неговата роля, обаче, също е подпомогната от хормона норадреналин, един от катехоламините, както и от пролактина, който понякога е наричан хормонът на майчинството. Хормонът пролактин е основният хормон за образуването на кърма и кърмене и се отделя по време на цялата бременност. Нивата му по време на раждане са изключително завишени и могат да останат високи и по време на кърмене. Бета-ендорфинът спомага за отделянето на пролактин по време на раждане, което подготвя гърдите на майката за кърмене и подпомага крайните етапи от съряването на белия дроб на бебето.
По време на бременността, бебето също произвежда пролактин, от който високи нива се откриват и в околоплодната течност.
Хормони през трета фаза на раждането и веднага след него
Контракциите на матката продължават и след раждането на бебето благодарение на функциите на окситоцина. Тези контракции са необходими за да се роди плацентата, да се затворят кръвоносните съдове, към който е прикрепена и да инициират свиването на матката до нормалните и размери. Ако този процес не се развие успешно се повишава риска от обилно кървене, известно още като следродилна хеморагия. Често срещана е вече практиката да се инжектира синтетичен окситоцин на майката за да се ускорят контракциите, макар че много жени предпочитат да изчакат плацентата да се „роди“ по номрален начин.
На емоционално ниво, високите нива на окситоцин у майката и бебето на този етап от раждането влияят на чувството за обич и привързаност, както и желанието на майката да защитава детето си. Окситоцинът също така стимулира и рефлексът за потичане на кърма, който подпомага производството на кърма. В този процес важна роля има и бета-ендорфинът. Около 20 минути след раждането този хормон достига пикови нива и се отделя и чрез кърмата, което подпомага изграждането на връзка на взаимна зависимост между майката и бебето.
Хормони и чувства след раждането
Три-четири дневния период след раждането, в който при майката може да се наблюдават състояния на плачливост или тревога отчасти се обяснява с действието на хормоните.
Има няколко фактора, които играят роля тук, като основно влияние имат спадащите нива на повечето хормони, а чувството на тревога обикновено отшумява след ден или два.
По-сериозни и продължителни състояния на тревога и плач могат да преминат в следродилна депресия и майките, или бащите, се нуждаят от професионална помощ.
В такива ситуации нашият психолог и бахов терапевт Вени Стефанова може да Ви окаже незаменима подкрепа и помощ.
Вижте повече тук