Как и кога да въведете чашата при вашето дете и необходимо ли е всъщност бебето да пие нещо друго освен мляко?
Тази статия разглежда как да изберете най-подходящата чаша за детето си, както и информация за това какво да пие и как да избегнете кариес.
През първите дни бебетата не се нуждаят от допълнителни течности, освен мляко/кърма. Ако е много горещо, обаче, е възможно бебето да ожаднее. В случай, че храните бебето си с изкуствено мляко може да му дадете преварена вода от шише или чашка (в зависимост от възрастта). Кърмените бебета могат да се хранят по-често, тъй като съдържанието на кърмата се променя според нуждата за хранене на бебето.
При започване на отбиването по-големите бебета и деца, които не приемат друго освен вода, може да имат по-голяма нужда от течности и да намалят апетита си за мляко и твърда храна. В този случай на детето може да му е трудно да приеме необходимите хранителни вещества, което от своя страна е възможно да доведе до недостиг, особено на желязо.
Как се повреждат зъбките?
Кариеси се получават когато бактериите от устата извличат захар от някои храни и напитки и така образуват киселини, които вредят на зъбния емайл. Бебетата и децата са най-уязвими и процеса на гниене при тях може да започне дори преди зъбите да са напълно избили, тъй като емайла на млечните зъби е по-тънък. Ето защо е много важно да почиствате зъбите и венците на бебето си.
Нелекуваното загниване на зъбите може да се разпространи бързо и да доведе до инфекция или болка. Освен чистата захар, има много храни и напитки съдържащи захар, като плодовите сокове, сушени плодове, подлсадени млека и бисквити, така че бъдете внимателни. Изкуствените подсладители не са приемливи за деца под три години.
Ерозията на зъбите се получва от киселините, които присъстват дори в соковете без захар, газираните напитки и сиропи. За жалост, тези напитки са много полулярни и почти половината от децата във Великобритания страдат от ерозия на зъбите преди шест годишна възраст.
Не е необходимо да забранявате всички напитки със захар на детето, но е добре да намалите консумацията им. Опасността от загниване и ерозия на зъбите се определя най-вече от честотата на приемане на такива напитки.
Стоматолозите съветват децата да пият само вода между храненията, като други напитки се приемат само по осмотрение на родителя. Също така, родителите се съветват да внимават бебетата или децата им да заспиват със сокче или захарна напитка, включително мляко, защото слюноотделянето по време на сън намалява и захарните течности се задържат върху зъбите на детето за по-дълго време.
Плодов сок
Често плодовите сокове са „здравословна“ алтернатива за родителите, но те съо съдържат захар и киселини, които могат да повредят емайла. Ако все пак искате да давате сок, той трябва да е прясно изцеден и малко разреден с вода. Според зъболекарската общност във Великобритания, съотношението сок-вода трябва да е 1:10.
Избор и употреба на чаша
Диетолозите съветват използването на чаша при бебетата да започне след навършване на шест месеца, а шишетата да се избягват след годинката.
Според последните тенденции, стоматолозите съветват да се избягва употребата на чаши, от които течността не се разлива, а да се използват чаши с или без капак.
Този съвет се дава поради опасения, че чашите, от които течността не се разлива, могат да увредят зъбите на детето. Честата консумация на сок или сироп всеки ден представлява опасност за детските зъби и води до загниване или ерозия.
Приучаването на бебетата да пият от обикновена чаша може да бъде доста времеемко и нечисто, но пък така се избягва нуждата да се използват различни преходни варианти. Най-лесно е ако родителите и хората, които се грижат за бебето седнат до него, така че да контролират опитите при пиене от чаша.
Един от начините да насърчите бебето да пие от чаша е през лятото. Първоначално използвайте чаша с две дръжки, за да може бебето лесно да я държи. Съществуват и чаши с различен релеф, които детето няма да изпуска толкова лесно и ще му помогнат да усвои новото умение за пиене.
На практика е възможно бебетата да пият от чаша още след раждането. Ако трябва едно кърмено бебе да се нахрани в отсъствието на майката е по-добре да му се даде мляко от малка мека чаша отколкото от шише, за да се избегне възможността да го обърка със зърното. Това може да се случи ако бебето се храни често от шише, след което му е трудно да суче.
Според някои изследвания, това не е проблем, но майките твърдят, че често след хранене от шише бебетата имат затруднения със сукането.
Първоначално бебето ви ще получава повечето от течностите, от които се нуждае чрез къременето или от шише, така че не се притеснявайте за количеството.
На по-късен етап, ако детето има необходимост да приема течности между храненията, предлагайте вода от чаша. Това ще му помогне да свикне и с пиенето на вода.
Преминаването към чаша ще бъде по-лесно ако се ръководите по бебето и не го притискате. Предлагайте вода от чаша към всяко хранене. Почиствайте чашите добре, особено на по-трудно достъпните места, за да избегнете появата на бактерии.