Можете ли да си представите, че в 99% от случаите, когато сменяме пелените на бебето, ние го правим грешно?
Може би ще се изненадате да научите, че стандартния начин по който са ни обучавали нас в университетите, а след това и ние предаваме информацията на вас, всъщност се оказва причина за увеличаване коликите / ако изобщо можем да говорим за наличие на колики, но това е друга тема, която ще обсъдим в отделен пост/.
Да кажем, че стандартното повдигане на двете крачета на бебето, за да почистим дупето и да сменим памперса всъщност води до увеличени газове, подуване на коремчето и болки.
Но, д-р Джон Едуардс - хиропрактик / не съм много сигурна точно на кои от нашите специалности отговаря това, но предполагам,че е близко до кинезитерапевт/, остава безкрайно изненадан, когато по време на един семинар в Чикаго негови колеги демонстрират техника чрез завъртане на бебето като най- добрата техника за смяна на пелени с цел намаляване на коликите.
Като лекар хиропрактик, той е работил с много бебета със симптоми на колики и казва, че прилаганите техники дават много по- добри резултати, отколкото многото специални медикаменти срещу коликите, т.к. хиропрактиците са наясно,че предаването на нервни импулси към червата се осъществява от гръбначния стълб - в долната част на гръдния кош и горния отдел на долната част на гърба.
Но винаги е имал усещането,че нещо му убягва.
Всъщност, каква е истината?
Новородените се раждат с една извивка на гръбначния стълб под формата на буквата "С" - това е единствената гръбначна крива, която имаме по време на вътреутробното развитие, а и като новородени. Тази единствена гръбначна крива всъщност позволява на бебетата да се огънат толкова много докато са в коремчетата на своите майки и да се сгушат там.
В последствие се формират допълните две, които оформят гръбначния стълб под формата на "S".
Първата горна извивка на гръбначния стълб започва да се оформя, когато бебето се научи да закрепва главата си, а втората, в долната част на гърба и наречена лумбална - когато се учи да пълзи.
Ние имаме нужда от тези две криви, за да можем да носим теглото си, да стоим изправени или да се повдигаме.
Можете да разберете как се чувстват бебета, когато повдигаме краката им за смяна на памперс, ако си спомните усещанията, които получавате в областта на гърба, ако сте стояли твърде дълго прегърбени или сте работили на лаптоп или пък твърде дълго сте шофирали.
В известен смисъл това е точно това, което се случва с нашите бебета, когато ние хващаме и повдигаме крачетата им отново и отново, за да сменим пелената.
Много родители дори не осъзнават, че по този начин се "разместват" прешлените и се нарушава нормалното предаване на нервни импулси към стомаха и червата.
Когато използваме крачетата на бебето за "дръжки", за да сменим пелените, а то все още няма оформена лумбална извивка, ние всъщност сгъваме гръбначния стълб и по този начин "разцентрираме" прешлените, от които излизат нервните окончания отговарящи за стомашно чревния тракт.
И правим това не веднъж на ден, а може би пет, седем или повече?
Разбира се,че в тази ситуация бебета ще реагират със симптоми на колики.
Това е физиология, която за съжаление никой до сега не ни беше обяснил.
Така че, използвайте техниката с претълкулване за смяна на пелените поне до момента в който Вашето бебе започне да пълзи.
Тогава ще започне оформянето на лумбалната извивка и смяната на памперса с повдигане на крачетата ще е напълно безопасно.