Знаете ли, че упорития сърбеж по време на бременност, особено по дланите и ходилата може да е сигнал за чернодробно заболяване?
Нарича се чернодробна холестаза на бременността или акушерска холестаза
Чернодробната холестаза на бременността (Intra-hepatic cholestasis of pregnancy – ICP) , известна още като акушерска холестаза е заболяване на черния дроб, което може да се развие по време на бременността.
Състоянието не е често срещано и засяга около 1 на 140 бременни жени (0,7%).
Чернодробната холестаза на бременността се причинява от натрупване на жлъчни киселини и други вещества в черния дроб, които след това "изтичат" в кръвта на бременната.
Диагнозата се поставя като се търсят повишени серумни нива на жлъчни киселини в кръвта.
Според специалистите, ранното установяване на чернодробната холестаза, прецизното й проследяване и навременното родоразрешаване подобряват общата прогноза, както за бъдещата майка, така и за новороденото.
Състоянеито се проявява със симптоми като жълтеница и/или сърбеж.
Сърбежът е най-силен вечер и е особено изразен в дланите, стъпалата и гениталиите, без да се наблюдават специфични кожни изяви.
Обикновено се изявява през третия триместър, след 30 гестационна седмица, но е възможно да се прояви и в началото на бременността.
Пожълтяването на кожата и склерите е с различен интензитет.
В 10-15% от случаите може да има леко пожълтяване с повишени серумни нива на директния билирубин, като обичайно то се развива една до четири седмици след появата на сърбежа, но може и да го предхожда.
Серумните нива на жлъчните киселини се повишават 10-100 пъти над референтните стойности, като усложненията за плода настъпват при нива над 40 mcmol/l.
Въпреки че сърбежа може да бъде много неприятен и това да поражда притеснения у Вас, повечето жени, които имат чернодробна холестаза на бременността имат здраво бебе.
Кои са симптомите на чернодробна холестаза на бременността?
Сърбеж по време на бременност
Основният симптом на чернодробната холестаза е сърбежа, обикновено без обрив.
-
Сърбежа често е по- интензивен по дланите на ръцете или стъпалата на краката, въпреки че може да бъде навсякъде по тялото.
-
Обикновено, сърбежът е по-силен и непоносим през нощта.
-
Той може да варира от лека до тежка форма , но по-силния сърбеж не означава, че имате по- тежка форма на заболяването.
В повечето случаи се наблюдава и потъмняване на урината.
Ако имате сърбеж, както е описано по-горе, информирайте Вашия лекар незабавно!
Други по-рядко срещани симптоми, които не се проявяват при всички жени са:
-
Бледи изпражнения
-
Жълтеница (пожълтяване на кожата или склерите /бялото /на очите)
-
Болка в областта около черния дроб - най- често усещанията са за болка горе в дясно под ребрата.
По-рядко може да имате усещания за болка, която се разпространява към гърба под дясното рамо
-
Умора.
Ако имате тези симптоми е добре да ги обсъдите с Вашият лекар.
Сериозно състояние ли е чернодробна холестаза на бременността?
Да, това е сериозно състояние, но с правилно лечение и наблюдение, повечето жени раждат здраво бебе, а сърбежа изчезва непоследствено след раждането.
Постоянния сърбеж не уврежда Вашето здраве и не застрашава майката, но когато е много силен и непрекъснатво Ви измъчва е много трудно да свикнете с него.
Някои жени съобщават за чувство на безпокойство заради опасенията, които имат за своето състояние и това на бебето,а също и за нарушения на съня.
Чернодробна холестаза на бременността и преждевременно раждане
Ако имате чернодробна холестаза на бременността е налице по-висок риск от преждевременно раждане.
Около 1 на 10 жени, диагностицирани с чернодробна холестаза на бременността раждат децата си преди 37 гестационна седмица.
Тази цифра обаче включва и жените, чиито раждания са били предизвикани поради наличие на заболяването.
Смята се, че раждането започва спонтанно (без да бъде индуцирано) в около 4-10% от жените с чернодробна холестаза на бременността.
Ако сте диагностицирана с такова заболяване е добре да обсъдите с Вашият лекар или акушерка признаците на преждевременно раждане и ако забележите някой от тях да потърсите незабавно лекар или да отидете в най- близкото родилно отделение
Чернодробна холестаза на бременността и мъртво раждане
Има доказателства, че жените, които са били диагностицирани с това заболяване имат по-висок риск от мъртво раждане. (Смята се, че между 1 и 4%).
С активното управление обаче - лечение, текущи тестове и мониторинг и индуциране на раждането преди термина, рискът може да бъде значително намален.
Поради тази причина Вашият лекар може да ви предложи да предизвика раждането, ако стойностите на серумните жлъчни киселини са над 40 мкмол/л.
Доказано е, че серумни нива на жлъчните киселини над тази концентрация са свързани с повишен риск от преждевременно раждане.
Ако е така, Вашият лекар ще обсъди с Вас плюсовите и минусите за това.
Чернодробна холестаза на бременността и отделянето на мекониум / първите изпражнения на бебето/
Доказано е, че за бебета на майки с чернодробна холестаза на бременността съществува по- голям риск да отделят мекониум в околоплодните води - още докато са в утробата на майката или по време на самото раждане, което от своя страна може да доведе до затруднения с дишането и да бъде необходимо бебето да бъде настанено в неонатологично отделение непосредствено след раждането.
Резултати от различни проучвания показват, че при жени с чернодробна холестаза на бременността и серумни нива на жлъчни киселини над 40 mcmol/l, честотата на отделяне на мекониум достига 44% в сравнение с 22% в групата с лека форма на заболяването.
Причини за възникване на чернодробната холестаза на бременността
Това състояние се развива, когато има забавен приток на жлъчни сокове към черния дроб.
-
Жлъните сокове са тези, които подпомагат разграждането на мазнините в храносмилането.
-
Намаленият им поток по жлючните съдове е причината жлъчните киселини да изтичат в кръвния поток, вместо да се вливат в черния дроб.
Причината за развитие на чернодробна холестаза на бременността не е съвсем изяснена, но се смята, че водеща роля имат три фактора:
-
Хормоните: смята се, че хормоните на бременността - естроген и прогестерон оказват влияние на начина по който работи черния дроб.
-
Генетични фактори: Чернодробната холестаза на бременността е по- често срещана при жени от Южна Америка, Индия или Пакистан.
-
Околна среда: Състоянието се развива по-често през зимните месеци, което предполага наличие и на фактори свързани с диетата и храненето, включително и липса на витамин Д
-
Чернодробната холестаза на бременността, често, но не винаги се случва отново в следващата бременност.
Как се диагностицира чернодробната холестаза на бременността ?
Ако имате описаните по- горе симптоми и се обърнете към Вашият лекар, той най- вероятно ще Ви направи кръвни изследвания, за да се докаже или отхвърли, че имате това заболяване.
Едновременно с това ще бъдат обсъдени и други причини, които биха могли да провокират сърбеж по време на бременността - различни дерматози, алергични реакции, сърбеж от бъбречен произход и хематологични заболявания като болест на Ходжкин и Полицетемиа вера.
Какви са кръвните тестове за доказване на чернодробна холестаза на бременността?
Тест за серумни нива на жлъчните киселини - този тест се смята за най- достоверен относно поставянето на диагнозата.
Ако кръвните Ви резултати от теста са нормални, но сърбежът продължава, тогава е важно да направите тестовете отново, защото сърбежа може да се прояви преди заболяването да показва промени в тестовете.
Изследвания на чернодробната функция - Този кръвен тест показва как работи черният Ви дроб и как се справя тялото Ви чрез измерване на нивата на различни ензими.Ключовите ензими, които се измерват са ALАT (аланин трансаминаза) и ASАT (аспартат трансаминаза).
Изследванията показват, че в някои случаи техните нива се повишават преди да има отклонения в серумните нива на жлъчните киселини, така че ако двата ензима са „раздвижени“, но тестът на жлъчната киселина е нормален, е нужно изследването да се повтори по- късно.
Понякога серумните нива на жлъчните киселини могат да бъдат завишени, а АЛАТ или АСАТ да остават нормални.
Ако Вашият лекар е изключил всички други причини за сърбежа, но той все още продължава е добре теста да повторите теста.
Лечение на интрахепатална холестаза на бременността
Справяне с сърбежа по кожата по време на бременността
Сърбежът може да бъде доста упорит и може да повлияе на вашето спокойствие и жизнен тонус, особено ако нарушава Вашият сън.
Жените имали този проблем споделят, че използването на хидратиращи кремове, а също и кремове съдържащи ментол действат успокояващо и облекчават сърбежа, но те не могат да помогнат за подобряване на серумните нива на жлъчните киселини или на чернодробната функция.
Други мерки, които не са доказали, че са ефективни срещу състоянието, но биха могли да помогнат за Вашият комфорт са:
Консултациите с лекар и разговора за това, също могат да помогнат, ако се чувствате много загрижена за състоянието си.
Изисква ли се по- специално наблюдение и лечение при това състояние?
Основното лечение е да се следи бременността внимателно, да се проследяват серумните нива на жлъчните киселини в кръвта и редовно да се следят детските сърдечни тонове на бебето.
Вашият лекар може да Ви предпише медикамент за намаляване нивата на жлъчните киселини в кръвта.
Ако имате чернодробна холестаза на бременността е много важно и Вие самата редовно да следите детските движения и ако забележите някаква промяна или намаляване на движенията от обичайния ритъм на Вашето бебе незабавно да се свържете с Вашия лекар или болница.
Как протича раждането при акушерска холестаза?
Вашият лекар може да ви предложи да индуцира раждането преди вероятния термин.
Това ще зависи от:
-
Вашите кръвни тестове - особено, ако серумните нива на жлъчните киселини са над 40 мкмол/л.
-
Как се справяте със сърбежа
-
Състоянието на бебето.
Какво се случва след раждането?
Вашият лекар ще прецени какъв да е подхода след като сте родила.
Обикновено състоянието спонтанно се подобрява след раждането и нивата на жлючните киселини спадат.
Въпреки това, специалистите съветват да повторите отново изследването след 6 до 12 седмици след раждането.
Ако 6 месеца след раждането стоиностите все още остават високи е добре да се консултирате със специалист относно някакъв друг проблем на черния дроб.
Учените смятат, че чернодробната холестаза на бременността може да има дългосрочни последствия за жените, който са я развили през бременността - повишен риск от развитие на камъни в жлъчката или диабет тип 2.
Във връзка с това, може би е добра идея, ако сте развили това заболяване през бременността да проследявате редовно / поне веднъж годишно / Вашата кръвна захар и чернодробни проби.
Това са елементарни кръвни изследвания, които Вашият семеен лекар би могъл да Ви назначи.
Източници:
Tommy's
Списание MD