Въпреки, че не съм кинезитерапевт или някакъв друг специалист свързан с доброто и детайлно познаване на костна система, мускули, сухожилия и т.н., като акушерка работеща непрекъснато с бременни жени съм силно заинтересована от една техника, която съвсем случайно открих в интернет преди доста време.
Търсейки информация за начините за " обръщане" на седалищните бебета в главично предлежание попаднах на страницата на The International Chiropractic Pediatric Association (ICPA) - най-старата, най-голямата и най-търсена педиатрична асоциация на хиропрактиците в света.
В техния сайт се говореше за Техниката на Уебстър като метод при прилагането на който 95 % от седалищните бебета се обръщат в главични - най- оптималната позиция за раждане на бебето.
Какво по- добро от това?
И колко много секции могат да бъдат предотвратени с тази техника?
Разбира се, както техниката на д-р Карп, смяната на пелените чрез завъртане и това се оказа доста непознато у нас.
Мисля, че дори не се прилага и изобщо даже не се мисли в тази посока.
Та, за какво става въпрос?
За някой жени бременността освен изключителна емоция и вълнение, може да бъде и много неприятно преживяване.
В самото начало за много от жените екстрите са сутрешно гадене, сънливост или непрекъснат глад.
На следващото ниво са физическите промени.
Тъй като бебето се развива и расте вътре в матката, това води до отваряне на правите коремни мускули, за да се освободи достатъчно пространство в коремната кухина на майката.
Това разширяване на корема е неизбежна промяна свързана с нарастващата матка, но много често то е съпроводено с промяна в правилното съотношение между таза и гръбначния стълб на бременната.
Тази структурна промяна или отклонение често е много неприятна и дори болезнена с напредването на бременността.
Един от хормоните, който се развихря в тялото на бременната майка е релаксин.
Релаксина помага на сухожилията да се отпуснат - особено на тези в областта на таза, за да позволят на растящото бебе и матката да се настанят в таза.
Въпреки това, релаксина може да бъде нож с две остриета.
Докато той помага на тези кости се отворят, за да направят място за бебето, "разхлабването" на сухожилията може да направи тазовите кости много нестабилни, а това им позволява да се разместват и може да е много болезнено понякога.
Заради нарастващото коремче и изместения център на тежестта по време на бременността, така да се каже жената е във временно и принудително "гръбначно изкривяване".
Според хиропрактиците, двете най- важни части на гръбначния стълб са
- Първия шиен прешлен / С1 / - важността на този прешлен идва от непосредствената му близост до мозъчния ствол, както и възможността му в случай на разместване да активира ефекта на доминото спрямо прешлените по целия гръбначен стълб чак до долу, където е таза.
Този прешлен определено има отношение към здравето на гръбначния ни стълб.
- Таза - намира се в долната част на гръбначния стълб и се състои от os ilim - хълбочна кост, os pubis - лонна кост, наричана още срамна кост, os ischii - седалищна кост и os sacrum - сакрум / опашна кост / прешлените имат форма на триъгълник обърнат надолу с върха.
И гръбначния стълб и таза са в непрекъсната връзка.
Понякога обаче в резултат на изместения център на тежестта, принудителното " изпъчване" или лордозата на бременната жена е възможно да се получи разместване, което да доведе до доста болезнени усещания през бременността, а също така и да удължи раждането.
От международната педиатрична асоциация на хиропрактиците съобщават, че именно това разместване може да бъде причина за неправилна позиция на бебето, за продължително и трудно раждане, медицински интервенции по време на раждането или секцио.
Какво точно се случва и кое пречи на бебето в седалищна позиция да се завърти с главичката надолу през бременността?
Съществуват, т.н. кръгли връзки, които прикрепят матката към таза и помагат тя да остане спокойна и отпусната в корема.
Въпреки това и поради продължаващото нарастване на бременността, тези кръгли връзки могат да станат тънки и стегнати като гумена лента, което води до остри, спастични болки и ограничаване на пространството, в което бебето трябва да маневрира в утробата.
Ограничаване на това движение често е причина бебето да остане в седалищно положение след 37 седмици.
С помощтта на Уебстър техниката е напълно възможно да се възстанови правилната биомеханика на тази и по- горните състояния да бъдат предотвратени.
След като таза и сакрума се балансират, това позволява на бебето да премине спокойно и свободно в матката, така че той или тя могат да застанат в правилната позиция за неговото или нейното голямо пътешествие към външния свят :)
Д-р Лари Уебстър разработва техниката, след като присъства на дългото и трудно седалищно раждане на собствената си дъщеря.
Уебстър техниката балансира таза и намалява напрежението на ставните връзки и по-специалнокръглите връзки., които поддържат матката
И както казах и в началото у нас тази техника не е позната и не се прилага.
Добрата новина е, че в разговор с нашата кинезитерапевтка Деси Русева, се оказа, че ефекта, който постига Уебстър техниката при вече налична сакро- илиячна диспропорция може да се постигне и с редовната гимнастика по време на бременността и да се предотврати това разместване.
За съжаление много от бременните жени, а много често и медицинските специалисти у нас все още не осъзнават важността на това занимание и не препоръчват гимнастиката като средство за предотвратяване на описаните по- горе усложнения в резултат на иначе физиологичните промени в тялото на жената през бременността.
А е толкова лесно! :)
Просто се запишете и посещавайте редовно специализирана гимнастика за бременни.
Тони Калушкова
Акушерка