Раждането обикновено се свързва с болка и повечето жени в днешно време подхождат със страх.
Същевременно е установено, че страхът по време на раждане повишава болката и e в основата на един затворен цикъл – страх- напрежение- болка.
Болката
Малко са жените, които биха отрекли болката при раждане, както са малко и тези, които казват, че това е била най-мъчителната болка, която някога са усещали. Повечето жени изказват мнение, обаче че, родилните болки са поносими и необходими.
Болката по време на раждане има няколко първоизточника, според които тя се разделя в три категории – емоционална, функционална и физиологична. Научавайки какво причинява болката, вие ще можете по-лесно да се справите с нея.
Най-важното нещо е да осъзнаете, че болката по време на раждане е нещо нормално и съпътстващо родилния процес.
Кое влияе на усещането за болка и какво може да направите, за да я контролирате?
Средата
Средата е един от факторите, върху който имате контрол и можете да променяте така, че да се се отпуснете и да се концентрирате върху процеса.
- Осветление – повечето жени смятат, че приглушената светлина е по-благоприятна за отпускане. Може да опитате да намалите светлината в помещението като използвате щори и др.
- Тишина – тишината и тихото говорене също спомагат за създаването на комфорт по време на раждане. На раждащата жена не би трябвало да се задават въпроси по време на контракци или да и се говорят неща, които в момента не са важни.
- Подкрепа – може да получите подкрепа от вашия партньор, майка, приятел или дула. Да знаете, че не сте сама и някой може физически да ви помогне с масаж или информация може значително да намали психическото натоварване по време на раждане.
- Музика –някои жени намират музиката за отпускащ фактор, докато други мислят точно обратното. Най-добре е жената сама да подбере подходяща музика за раждането, ако е необходимо.
- Свещи – също могат създадат благоприятна атмосфера и да помогнат на жената да се отпусне.
- Ароматерапия – използва се, за да се облекчи напрежението чрез различни аромати. Някои от тях, като лавандулата, се използват изключително успешно
Физическата болка – как да се справите?
- Масаж – малко са хората, които биха отказали масаж, а при раждане неговата роля е от съществено значение. Масажът на някои части от тялото ще ви помогне да се „състезавате“ със сигналите за болка, които мозъкът ви получава и ще намали усещането за болка. Подходящо е да се масажират неокосмени части на тялото като ръцете и ходилата. Използването на масажни техники с поглаждане също биха били от полза.
- Дишане – това е основното немедикаментозно болкоуспокояващо, макар че повечето жени никога не използват техники за дишане по време на раждане. Бавното и спокойно дишане подпомага отпускането и ви дава чувство за контрол над тялото. Учестеното дишане може да лиши вас и бебето ви от поемането на досатъчно кислород.
- Релаксация – борейки се с тялото си и напрягайки се допълнително по време на раждане единствено ще попречи на процеса и може да го забави. Със сигурност ще ви причини и повече болка. Затова е важно да се отпуснете и да позволите на матката да функционира по естествен начин.
- Вода – може също да е от полза, защото отпуска, може да намали подуването и да смекчи силата на контракциите. Най-ефективно е пиенето на вода след започването на активната част на раждането.
- Акупресура - може да бъде използвана, за да се намали напрежението и да се стимулира раждането чрез натиск на определени точки от тялото,
- Позициониране – може да облекчи болката по няколко начина. Включително може да коригира положението на бебето, да повиши притока на кръв към матката и да ви помогне да се чувствате по-удобно.
- Движение –подпомага тялото и ускорява родилния процес.
За определени ситуации, като например при бебета в задно тилно предлежание – когато са надолу с главата, но гръбчетата им са към гърба на майката, може да се упражнява лек натиск в областта на кръста, там където се притиска бебето. Притискането на бедрата също ще окаже обратен натиск и ще предизвика движение на таза, което евентуално би позволило на бебето да се премести в по-добра позиция.
Ментална и емоционална болка – какво помага?
- Релаксация – помага за понижаването на менталното и емоционално напрежение. Опитайте се да се концентрирате върху мисълта какво точно би ви помогнало по време на раждането. Сега не е времето да се тревожите за сметките, работата си или др. Някои жени споделят, че визуализациите им помагат, докато други предпочитат да не мислят за нищо. Подготовката преди раждане може да ви помогне да разберете кой от двата варианта е за вас, но имайте предвид, че ще ви е нужна гъвкавост по време на самото раждане.
- Подкрепа – ако имате подкрепата на хора, които да се грижат за вас би било доста успокояващо. Те ще направят всичко, което физически е по силите им да ви помогнат. Ако сте сама може да си създадете допълнително напрежение и страх.
Списъкът на гореизброените фактори не е пълен. Има още много неща, които биха били от полза на раждащата жена.
Можете да потърсите допълнителни източници, да посещавате нашите Happy Mums курсове за родители или да откриете книги, чрез които да усвоите тези техники.